Skip to main content

Kilka dni temu podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową Szef Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju poinformował że rząd obecnie nie planuje wprowadzenia dodatkowych podatków w Polsce, pomimo faktu rekordowego wskaźnika deficytu budżetu państwa na 2025 rok. Wspomniał jednak o możliwości wprowadzenia podatku wojennego, w sytuacji zaostrzenia konfliktu zbrojnego.

Czy rząd rzeczywiście będzie mógł wprowadzić podatek wojenny?

Czy ewentualny podatek wojenny będzie obowiązywał wszystkich?

Rekord deficytu budżetowego w Polsce na 2025 rok

Dla wyjaśnienia budżet państwa to nic innego jak plan finansowy, który zawiera planowane dochody jak i wydatki państwa na następny rok budżetowy. Ustawa budżetowa jest najważniejszym aktem finansowym – planowane dochody i wydatki sięgają setek miliardów złotych, dlatego wymaga ona wielomiesięcznych przygotowań, negocjacji i wielostronnych uzgodnień. Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 rok złożonego przez Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego. Jak możemy przeczytać w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 roku polityka rządu będzie nakierowana na wzmacnianie potencjału gospodarki polskiej. Jednak co przykuwa uwagę, to rekordowy deficyt budżetowy, który w 2025 roku ma wynieść aż 289 mld zł. Dla przypomnienia w roku 2024 deficyt budżetowy był planowany w wysokości nie wyższej niż 184 mld zł. Tak duży deficyt spowodował szereg pytań dotyczących finansowania wydatków państwa i wpływów do budżetu, jak i również ewentualnych nowych danin.

Podatek wojenny w Polsce

Szef sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową o projekcie budżetu na 2025 rok zaznaczył, że tak duży deficyt nie musi koniecznie wprowadzać dodatkowych danin, czy też podnieść istniejące już podatki. Wspomniał natomiast, że wręcz przeciwnie „czasami trzeba je obniżyć i postawić na wzrost gospodarczy”. Z jego wypowiedzi wprost wynika, że nie jest planowane wprowadzenie nowych podatków. Jednak brany jest pod uwagę podatek wojenny. Cytując wypowiedź przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju: „

Gdyby sytuacja się zaostrzała, to przejściowo na rok, na dwa wprowadza się taki podatek jednorazowy, czy dwurazowy. […] Każdy płaci taką samą kwotę, na konkretny projekt zbrojeniowy, jak np. tarcza czy lotnictwo.”

Jednak na chwilę obecną nie jest wciąż jasne, czy w Polsce będzie obowiązywał podatek wojenny oraz w jakiej ewentualnej wysokości miałby zostać wprowadzony. Pewne jest, że wprowadzenie podatku wojennego musi mieć uzasadnienie polityczne.

Myślisz, że dojdzie do sytuacji, w której rząd będzie zmuszony do wprowadzenia podatku wojennego?

Leave a Reply

Close Menu

Simply The Best

Ewelina Dziedzic
T: +48  785 296 671
E: ewelina@mysimply.pl

Facebook

Zapisz się do newslettera

* pole wymagane
Call Now Button