Skip to main content

Kolejne ważne zmiany dla przedsiębiorców. Tym razem nie o podwyżkach, ale o kolejnych obowiązkach. PUE ZUS – internetowa platforma do spraw ZUS. Jako przedsiębiorca możesz tam wysyłać do ZUS deklaracje rozliczeniowe, wysyłać i odbierać korespondencję ZUS i wiele więcej. Dotychczas nie było obowiązku posiadania profilu PUE dla wszystkich przedsiębiorców, a jedynie dla tych zatrudniający powyżej 5 osób. Z końcem 2022 roku to się zmieni.

Kogo dotyczy zmiana?

Wszystkich przedsiębiorców zatrudniających co najmniej jednego pracownika. Warto zaznaczyć, że nie ma różnicy forma zatrudnienia. Jeśli jesteś płatnikiem składek, to znaczy odprowadzasz składki ZUS za swoich pracowników, będziesz zobowiązany do posiadania konta na platformie PUE – ZUS

Do kiedy musisz założyć konto?

Powyższe zasady wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku. Zatem każdy płatnik składek powinien do 31 grudnia 2022 roku założyć konto na platformie PUE – ZUS

Jak założyć konto PUE?

Zakładanie konta jest w pełni bezpłatne. Jako przedsiębiorca możesz zarejestrować swoje konto poprzez profil zaufany ePUAP, elektronicznym podpisem kwalifikowanym lub przez bankowość elektroniczną. Wybierając opcję założenia konta na PUE – ZUS poprzez bankowość elektroniczną konieczna będzie jednorazowa wizyta w jednostce ZUS, w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Na miejscu będziesz musiał okazać dowód osobisty lub paszport.

ZUS przygotował krótki instruktaż, śmiało korzystaj!

Co się stanie jeśli nie założę konta do 31 grudnia 2022 roku?

Jeśli jesteś płatnikiem ZUS i nie założysz konta na PUE do końca 2022 roku, ZUS zrobi to za Ciebie w terminie do 31 stycznia 2023. Będziesz musiał jednak przekazać do ZUS swój adres elektroniczny. Dlatego polecam, abyś zrobił to już dziś. Zajmie Ci to na prawdę kilka minut, a kłopot będziesz miał z głowy! Warto wcześniej zapoznać się z funkcjami tej platformy, tym bardziej, że od 1 stycznia 2023 roku to właśnie tutaj ZUS będzie kierował korespondencję płatnikom składek.

Daj znać w komentarzu jak Ci poszło! 🙌

Zaglądaj do mnie, po więcej codziennych newsów dla przedsiębiorców!

Leave a Reply

Close Menu

Simply The Best

Ewelina Dziedzic
T: +48  785 296 671
E: ewelina@mysimply.pl

Facebook

Call Now Button