Skip to main content

Przedsiębiorców czeka największa podwyżka składek społecznych ZUS w historii!!

Dlaczego?

Podniesienie wynagrodzenia minimalnego ma bezpośredni wpływ na wzrost składek ZUS płaconych co miesiąc przez przedsiębiorców. A warto zaznaczyć, że minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zwiększy się… dwa razy! 👀

Duży ZUS dla przedsiębiorców w 2023 roku

Dla przedsiębiorców opłacających tzw. duży ZUS ważnym wskaźnikiem jest kwota prognozowanego wynagrodzenia brutto w 2023 roku. Jego wartość została określona w przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej. W 2023 r. będzie to kwota wynosząca 6935 zł brutto. Kluczowa rola tego wskaźnika polega na tym, że podstawą wymiaru składek ZUS stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
6935 * 60% = 4161 zł
Kwota 4161 to wartość podstawy do obliczenia składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców opłacających duży ZUS w 2023 roku.

A składki te będą wynosić dokładnie:

Mały ZUS dla przedsiębiorców w 2023 roku

Przedsiębiorcy uprawnieni do korzystania z preferencji w ZUS, tzw. mały ZUS także odczują wzrost składek na ubezpieczenie społeczne. Tutaj sytuacja będzie się różnić, ponieważ istotnym wskaźnikiem w tym przypadku jest wzrost minimalnego wynagrodzenia. Z uwagi na bardzo wysoki wskaźnik inflacji, rząd zmuszony był podnieść minimalne wynagrodzenie na 2023 rok dwa razy. Zgodnie z tym faktem, preferencyjny ZUS także zostanie podniesiony dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca 2023 roku.

!! WAŻNE !!

Powyższe kwoty to jedynie część składek jakie musi płacić co miesiąc przedsiębiorca!
Należy doliczyć do nich składkę zdrowotną, która uzależniona jest od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania oraz osiągniętego dochodu.

Zaglądaj do mnie, po więcej codziennych newsów dla przedsiębiorców!

Leave a Reply

Close Menu

Simply The Best

Ewelina Dziedzic
T: +48  785 296 671
E: ewelina@mysimply.pl

Facebook

Call Now Button