Skip to main content

W Polskim Ładzie przewidziany jest specjalny przywilej dla informatyków i programistów. To dla nich ma być stworzona nowa, niższa stawka ryczałtu od przychodów. Rzecz jasna jest pewien haczyk…

Z tej preferencji nie będzie można skorzystać, współpracując z tym samym podmiotem, który był pracodawcą. Tak więc by skorzystać z nowych przepisów i nowej, pomniejszonej stawki podatku, trzeba więc będzie poszukać innego szefa…

Gołym okiem da się zauważyć, że resort finansów chce upowszechnić rozliczanie podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodu. Od nowego roku mają więc zostać wprowadzone nowe, niższe stawki ryczałtu.

Przedstawiciele zawodów medycznych będą mogli się rozliczać o 14-proc. stawkę podatku (obecnie 17 proc.).

Stawka dla zawodów technicznych (m.in. architektów) zostanie z kolei obniżona do 14 proc. (z obecnych 17).

Programiści będą mogli płacić ryczałt według 12-proc. stawki.

Tu jednak pojawia się problem, bo – jak się okazuje – z tego rozwiązania nie będzie łatwo skorzystać.

Ryczałt korzystny podatkowo…

Ryczałt w wielu przypadkach może okazać się korzystnym rozwiązaniem.

Dlaczego?

-Podatek płaci się od przychodu.

-Do obliczenia podatku nie bierze się pod uwagę kosztów uzyskania przychodu.

– Przedsiębiorcy, którzy nie ponoszą dużych wydatków związanych z działalnością gospodarczą, mogą rozważyć rezygnację z zasad ogólnych opodatkowania dochodów właśnie na rzecz ryczałtu.

Takich argumentowali i zachęcali do przejścia na ryczałt premier i minister finansów.

Dla tych, co zarabiają do 10 tys. zł miesięcznie, mam propozycję

zastanówcie się, czy nie lepiej przejść na ryczałt. Bo obniżamy stawki. Dla wielu zawodów kreatywnych, dla lekarzy czy pielęgniarek, którzy są na działalności, obniżamy stawki z 17 proc. do 14 proc. Tym, którzy są na stawce 15 proc., np. dla informatyków, obniżamy stawki do 12 proc.” – mówił Morawiecki.

Jeśli Polski Ład wejdzie w życie w takim kształcie, jaki jest na dzień dzisiejszy, podatnicy, którzy wybiorą ryczałt, będą opłacać składkę zdrowotną od podstawy, którą będzie przeciętne wynagrodzenie za pracę. Składka zdrowotna nie będzie uzależniona od faktycznych dochodów/ przychodów podatnika.

Kolejną zachętą, którą szykuje ustawodawca, jest obniżenie stawek ryczałtu dla niektórych branż. Na niższą stawkę ryczałtu mogą liczyć podatnicy świadczący usługi architektoniczne, w zakresie specjalistycznego oprogramowania (stawka ryczałtu 14 proc.), jak i podatnicy, którzy świadczą m.in. usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego, związanych z oprogramowaniem, związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (stawka ryczałtu 12 proc.).

Korzyści nie dla każdego!

To wszystko brzmi naprawdę rewelacyjnie. Jednak jest także druga strona medalu. Stosowanie atrakcyjnego ryczałtu będzie obarczone pewnymi ograniczeniami czasowymi.

– Współpracując z byłym pracodawcą, z opodatkowania ryczałtem można skorzystać dopiero po dwóch latach. Takiego ograniczenia nie ma, jeśli podejmuje się współpracę z innym podmiotem. Padają pytania czy to ograniczenie spowoduje zwiększenie rotacji pracowników.

Warto zwrócić także uwagę, że zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie od wielu lat. Liczba ofert pracy w tej branży stale rośnie, podobnie jak popyt na ekspertów posiadających określone kwalifikacje i kompetencje. Konkurencyjność na rynku już teraz jest bardzo wysoka. Teraz, dodatkowym utrudnieniem w utrzymaniu pracowników i pozyskaniu nowych mogą okazać się nowe przepisy prowadzane w ramach programu Polski Ład. Atrakcyjność ryczałtu dla informatyków może się więc okazać dużym zagrożeniem dla firm, które zatrudniają tych specjalistów. Ci, którzy będą chcieli skorzystać z ryczałtu, mogą bowiem poszukiwać nowych miejsc pracy chcąc skorzystać z obniżonej stawki podatku.

Leave a Reply

Close Menu

Simply The Best

Ewelina Dziedzic
T: +48  785 296 671
E: ewelina@mysimply.pl

Facebook

Call Now Button