Skip to main content

O czym koniecznie pamiętaj przed rozpoczęciem działalności gospodarczej?

 

W tym artykule omówię kilka niewątpliwie ważnych kwestii, nad którymi warto pochylić się jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej. Dlaczego o tym piszę? Po pierwsze, jako księgowa zauważam dość często zakłopotanie wśród osób, które zamierzają otworzyć działalność gospodarczą. Bywa nawet tak, że chcą uzyskać odpowiedź, ale nawet nie wiedzą jak zadać pytanie o daną kwestię! Świadczyć to może o braku wiedzy z zakresu księgowości i podatków, ale to wcale nie oznacza, że trzeba się poddać zanim się jeszcze zacznie. Po drugie, uważam, że przed rozpoczęciem jakiegoś przedsięwzięcia należy je sobie dobrze zaplanować. Są jednak osoby, które działają „tu i teraz” i niekoniecznie przejmują się organizowaniem i planowaniem. Po trzecie i najważniejsze, warto mieć taką wiedzę, by ustrzec się od ewentualnych pomyłek i problemów.

 

Zatem nad czym należy się zastanowić, by jak najlepiej wystartować ze swoją działalnością gospodarczą?

  1. Wybierz odpowiednią dla siebie formę prowadzenia działalności gospodarczej

W zależności od tego jaki masz plan na biznes, czy startujesz w pojedynkę, czy też masz wspólników, a może zależy Ci na niskich kosztach – powinieneś wybrać najbardziej odpowiednią dla swojego planowanego biznesu formę prowadzenia działalności gospodarczej.

Nie będę się tu rozpisywać o wszystkich formach działalności, jednak chcę zwrócić uwagę na kilka najpowszechniejszych form, zwłaszcza dla osób rozpoczynających swoją przygodę w świecie szeroko rozumianego biznesu. Między innymi są to jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka jawna, spółka akcyjna oraz spółka komandytowa.

 

  1. Wybierz swoją firmę

Firma, czyli potocznie nazwa działalności może mieć duże znaczenie. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych konieczne jest by firma zawierała imię i nazwisko właściciela, a opcjonalnie może zawierać także jakieś słowa kluczowe przed lub po imieniu i nazwisku, np. Usługi Budowlane Jan Kowalski. Pamiętaj jednak, że firma nie może składać się ze słów nieprzyzwoitych lub zakazanych, na przykład nie możesz wybrać nazwy Jan Kowalski Skarb Państwa.

 

  1. Określ zakres działalności

Czyli dokładnie to, co planujesz robić w swojej działalności gospodarczej, tyle że za pomocą odpowiednich kodów PKD – polskiej klasyfikacji działalności. Korzystając z wyszukiwarki należy wybrać co najmniej jeden kod, który odpowiadać będzie temu, co w swojej działalności gospodarczej zamierzasz wykonywać. Jeśli jednak zamierzasz zarówno handlować towarem online, tworzyć strony internetowe i szydełkować – powinieneś bowiem wybrać do każdej z tych czynności odpowiednie kody PKD. Przy wyborze więcej niż jednego kodu, jeden z nich powinien zostać mianowany jako przeważający, a oznacza to nic innego jak wybranie jednej z tych czynności, która będzie przeważać w Twoim biznesie.

 

  1. Siedziba działalności gospodarczej

Każda firma musi posiadać siedzibę, ale nie mowa tutaj o wielkim biurze z sekretarką siedzącą tuż przy wejściu. Chodzi jednak przede wszystkim o adres, pod jaki można się z przedsiębiorcą skontaktować. Jeśli zamierzasz otworzyć na początek mały biznes, możesz jak najbardziej użyć swojego „domowego” adresu na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Nic nie stoi na przeszkodzie!

 

  1. Dodatkowe dokumenty i pozwolenia

Upewnij się, że rodzaj prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej nie wymaga dodatkowych pozwoleń lub dokumentów. Na przykład, jeśli zamierzasz handlować alkoholem – niezbędne jest uzyskanie koncesji. Jeśli zamierzasz prowadzić sklep internetowy – powinieneś posiadać regulamin, informację o RODO. O ile z koncesją będziesz musiał poradzić sobie sam, o tyle z niezbędnymi dokumentami do sklepu internetowego mogę Ci pomóc! Współpracuję z naprawdę świetnymi prawnikami, którzy mogą stworzyć komplet wymaganym dokumentów dla każdego sklepu internetowego!

 

  1. Wsparcie biura rachunkowego

Jak ważny jest to punkt! Znam wielu przedsiębiorców, którzy na początku swej drogi biznesowej postanowili być w swojej firmie „od wszystkiego” i kwestie księgowo-podatkowe wzięli na swoje barki. Jak to się najczęściej kończyło? Frustracją, pismami od skarbówki, korektami i bałaganem w „papierach”.

W czym JA mogę Ci pomóc jako księgowa?

Mogę odciążyć Cię w kwestiach rozliczenia podatków w Twojej firmie, wysyłać w Twoim imieniu wymagane raporty i deklaracje do urzędu, obliczać składki do ZUS i wysyłać deklaracje, przechowywać Twoje faktury, informować Cię o istotnych zmianach w przepisach podatkowych, reprezentować przed organami urzędów. Innymi słowy, ja mogę zając się prowadzeniem spraw księgowo-podatkowych Twojej działalności gospodarczej, a Ty zajmiesz się swoim biznesem.

 

Podsumowując, niewątpliwie warto jest przejść przez to kilka ważnych punktów jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Współpracowałam z wieloma początkującymi przedsiębiorcami i z doświadczenia wiem, że często mają oni obawy co do korzystnego dla nich wyboru. Tak więc jeśli chcesz mieć pewność, że startujesz z dobrymi decyzjami – zgłoś się do mnie!

Close Menu

Simply The Best

Ewelina Dziedzic
T: +48  785 296 671
E: ewelina@mysimply.pl

Facebook

Call Now Button